Regularna wymiana powietrza pozwala pozbyć się szkodliwych mikrocząsteczek.
W pomieszczeniach przewietrzanych w sposób zautomatyzowany zużyte powietrze jest zastępowane świeżym, a mikrocząsteczki, np. wirusów, są transportowane na zewnątrz. Tym samym przestrzeganie zasad higieny i dystansu jest uzupełniane o najskuteczniejszy komponent: świeże powietrze. Naturalna wentylacja stanowi gwarancję niezbędnej wymiany powietrza.
Wentylacja automatyczna
Zautomatyzowana naturalna wentylacja przekłada się na poprawę samopoczucia osób przebywających wewnątrz budynku. Zapewnia nie tylko świeże powietrze, ale także optymalną temperaturę pomieszczeń, co ważne przy możliwie najmniejszych startach ciepła w sezonie grzewczym. Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne są mniejsze niż w przypadku stosowania alternatywnych systemów.
Rozwiązania D+H do przewietrzania zapewniają wymierne korzyści, stające się szczególnie istotne w kontekście minimalizowania ryzyka infekcji przenoszonej za pośrednictwem mikrocząstek, które unoszą się swobodnie w powietrzu.
Wentylacja mniejszych pomieszczeń i budynków
W przypadku małych pomieszczeń i stosunkowo niewielkiej liczby przebywających w nich osób intensywne wietrzenie z zastosowaniem rozwiązań do naturalnej wentylacji D+H prowadzi do dostatecznej, efektywnej wymiany powietrza. W zależności od pory roku i warunków pogodowych można konkretnie dobierać częstotliwość oraz czas przewietrzenia. Wskazane są cykle wentylacji, które są aktywowane w zależności od jakości powietrza w pomieszczeniu – do jej oceny można wykorzystywać między innymi pomiar poziomu CO2 lub siłę wiatru. System naturalnej wentylacji może być ponadto uruchamiany automatycznie, np. przed rozpoczęciem pracy lub w konkretnych odstępach czasowych. Systemem można też sterować manualnie z pozycji przycisku przewietrzania, pilota lub urządzenia mobilnego.
Wentylacja większych pomieszczeń i budynków
Naturalna wentylacja pomaga tworzyć bezpieczne warunki do działalności firm i gastronomii, ponadto zapewnia funkcjonowanie szkół i innych obiektów użyteczności publicznej. Duże pomieszczenia, w których jednocześnie i regularnie przebywa wiele osób, należy intensywnie wietrzyć w krótkich odstępach czasu. W szczególnych przypadkach może nawet zachodzić konieczność ciągłego wietrzenia. System naturalnej wentylacji D+H pozwala zapewnić wystarczającą wymianę powietrza, również w przypadku kompleksowych scenariuszy wentylacji w dużych budynkach. Rozwiązania D+H są w pełni kompatybilne z systemami BMS. Wszystkie komponenty takie, jak napędy do okien, czujniki, zegary sterujące, regulatory i przyciski są połączone w sieć za pośrednictwem wydajnych central.
Przykłady zastosowań
Systemy naturalnej wentylacji D+H zapewniają świeże powietrze w obiektach na całym świecie. Zainstalowane i użytkowane stosownie do potrzeb stanowią gwarancję optymalnej, cyklicznej wymiany powietrza w zamkniętych pomieszczeniach. W ten sposób kontrolowana naturalna wentylacja powoduje znaczną redukcję ryzyka zakażenia za pośrednictwem skażonych wirusami mikrocząsteczek.
Glucksman Library przy University of Limerick to jedna z największych bibliotek w Irlandii. Zautomatyzowana wentylacja biblioteki może być monitorowana i sterowana bezpośrednio z systemu zarządzania budynkiem. Świeże, sprzyjające koncentracji i pracy powietrze to zasługa systemu automatyki okiennej D+H.
W owalnej bryle k29 w Wilnie przez cały czas panują optymalne warunki do pracy. Jest to możliwe m.in. dzięki hybrydowemu systemowi wentylacyjno-chłodzącemu. W celu umożliwienia naturalnej wentylacji pomieszczeń biurowych napędy z serii CDC wyjątkowo cicho otwierają i zamykają okna zamontowane w fasadzie budynku. W atrium znajdziemy także okna dachowe wyposażone w napędy zębatkowe ZA.
Dobre powietrze ma decydujące znaczenie dla naszego samopoczucia i koncentracji podczas nauki i pracy. W uczelni Avila College w Mount Waverley na przedmieściach Melbourne rozwiązanie wentylacyjne D+H zapewnia stały dopływ świeżego powietrza. Dzięki indywidualnej koncepcji projektowej wszystkie okna są otwierane do odpowiedniej pozycji niwelując efekt przeciągów.